Dėl pasiutligės profilaktikos Ukmergės rajone
2018-07-25

Per 2018 metų pirmą pusmetį į Ukmergės rajono asmens sveikatos priežiūros įstaigas medicininės pagalbos kreipėsi 42 asmenys, nukentėję nuo laukinių ir naminių gyvūnų. 33 asmenims skirta pokontaktinė imunoprofilaktika – vakcinos nuo pasiutligės Verorab kursas. Iš jų trys atsisakė skiepytis, devyniems imunoprofilaktika neskirta. Nuo šunų nukentėjo 26 asmenys, nuo kačių –14, du asmenys kreipėsi dėl kontakto su nežinoma stirna.

Pasiutligė – tai žmonių ir gyvūnų virusinė centrinės nervų sistemos infekcija. Sukėlėjas yra pasiutligės virusas. Iki 2006 m. kasmet daugėjo tiek pasiutusių gyvūnų, tiek jų rūšių skaičius. Nuo 2007 m. mūsų šalyje, kaip ir kitose ES šalyse, pradėta masinė laukinių gyvūnų vakcinacija nuo pasiutligės, naudojant mėtomus iš oro jaukus laukiniams gyvūnams su oraline gyvūnų pasiutligės vakcina. Ši kampanija pateisino lūkesčius ir nuo 2008 m. Ukmergės rajone neberegistruota pasiutusių gyvūnų židinių. Palyginimui, vien per 2006 m. buvo registruota 70 tokių atvejų. Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba(VMVT) nuolatos vykdo pasiutligės stebėseną. Šios programos duomenimis, 2016-2017 metais Lietuvoje neužregistruotas nė vienas pasiutligės atvejis. Taip pat pagal programą, kasmet laboratoriškai ištiriama apie 600 gyvūnų (naminių ir laukinių) mėginių. Naminiams gyvūnams pasiutligė neregistruojama nuo 2013 m., o laukiniams gyvūnams (lapei ir usūriniam šuniui) liga buvo nustatyta 2015 m. Ignalinos rajone.

Žmonės pasiutlige užsikrečia, kai įkanda, įdreskia ar apseilėja sergantis naminis ar laukinis gyvūnas, o pasiutligės virusas su seilėmis patenka į žaizdą. Nors Lietuvoje neregistruojama žmonių susirgimų pasiutlige, tačiau ši infekcija išlieka aktuali dėl to, jog visada baigiasi mirtimi. Vienintelė profilaktinė priemonė ir būdas išgelbėti gyvybę – tai pasiutligės vakcinos įskiepijimas. Pasiutligės profilaktikos kursas susideda iš penkių vakcinos dozių, kurios įskiepijamos įkandimo dieną bei praėjus, 3, 7, 14, 28 dienų nuo įkandimo ar sužalojimo.

2017 metais registruotų apkandžiotų asmenų skaičius rajone lyginant su 2016 metais sumažėjo 14,6 % (nuo 89 atv. per 2016 m. iki 76 atv. per 2017 m.). Nors gyvūnų pasiutimo atvejų neregistruojama, tačiau paskiepytų asmenų skaičius nemažėja, kasmet skiepijasi apie 60-65%

besikreipusiųjų. Pastebima, kad kontaktų su gyvūnais padaugėja atšilus orams, žmonių išvykimu į gamtą metu, kai neatsargiai elgiamasi su gyvūnais. Per pirmą šių metų ketvirtį medicininės pagalbos kreipėsi 12, o per antrą ketvirtį jau 30 asmenų. Rekomenduojama vengti tiesioginio kontakto su nepažįstamais, benamiais ir laukiniais gyvūnais.

Įkandus, įdrėskus, apseilėjus gyvūnui, labai svarbus atsakingas nukentėjusiojo, gydymo įstaigos, VMVT, visuomenės sveikatos centrų specialistų bendradarbiavimas. Ukmergės rajone nuo gyvūnų nukentėjęs asmuo medicininės pagalbos gali kreiptis į savo šeimos gydytoją Ukmergės pirminės sveikatos priežiūros centre, UAB „Vilkmergės klinikoje“, UAB „Teragydoje“; ne darbo metu į VšĮ Ukmergės ligoninės priėmimo skubios pagalbos skyrių. Čia jam bus suteikta pirmoji pagalba, reikalui esant, paskirtas skiepų kursas. Labai svarbu gydymo įstaigoje pateikti tikslius duomenis apie gyvūną, nuo kurio nukentėjo asmuo. Jei gyvūnas žinomas, būtina nurodyti gyvūno šeimininko vardą, pavardę, adresą, telefono numerį bei nukentėjusiojo telefono numerį, gydymo įstaigą, kurioje prisirašęs nukentėjęs asmuo (ten bus tęsiamas skiepijimų nuo pasiutligės kursas). Medicinos darbuotojai šiuos duomenis surašo į pranešimą apie nustatytą diagnozę ir teikia Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Vilniaus departamento Ukmergės skyriui. Mūsų pareiga gautą informaciją perduoti VMVT specialistams, kad kuo skubiau būtų pradėtas gyvūno stebėjimas, gauta informacija apie gyvūno sveikatos būklę bei jo skiepus nuo pasiutligės. VMVT specialistai gyvūną stebi 14 dienų. Jei per šį laikotarpį gyvūnas liko gyvas ir sveikas, žmogui vakcinacija gali būti nutraukta.

Rūpimais klausimais apie pasiutligės profilaktiką nukentėję nuo gyvūnų asmenys gali konsultuotis (8 340) 53074.

 

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro informacija

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra