Institucijos įsitraukė į bendrą projektą kovai su smurtu artimoje aplinkoje
2018-05-16

Ukmergės rajono savivaldybė ir Lygių galimybių plėtros centras praėjusią savaitę surengė apvalaus stalo diskusiją apie smurto artimoje aplinkoje situaciją rajone, apie tai, kaip sekasi Ukmergės institucijoms bendradarbiauti sprendžiant rajone šią problemą.

Susitikimas suorganizuotas vykdant Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Koordinuotas tarp-institucinis atsakas į smurtą: sąmoningumo didinimas ir praktikų kaita”, kurį įgyvendina Lygių galimybių plėtros centras kartu su partneriais: Lietuvos policijos mokykla ir Lietuvos žmogaus teisių centru. Ukmergės rajono savivaldybė šiame projekte yra asocijuotas partneris.

Į 2017 metų sausio mėnesį startavusį ir iki 2019 metų birželio vyksiantį projektą Ukmergės rajono savivaldybė įsitraukė nuo pat jo pradžios. Šiame projekte dalyvauja dar viena - Kelmės rajono savivaldybė.

Vykdant projektą, 2017 metais vyko mokymai, kuriuose dalyvavo visi Ukmergės rajono policijos pareigūnai, socialiniai darbuotojai, vaiko teisių apsaugos tarnybos specialistai. Taip pat buvo surengti susitikimai su prokuratūros, teismo, probacijos tarnybos atstovais. Mokymai vyko ir sveikatos apsaugos darbuotojams – gydytojams, slaugytojams ir kitam medicinos personalui. Visų šių mokymų tikslas – paskatinti, išmokyti visų institucijų darbuotojus vienodai atpažinti sisteminį, gynybinį ir situacinį smurtą artimoje aplinkoje bei tinkamai reaguoti siekiant užtikrinti nukentėjusiųjų saugumą ir smurtautojų atsakomybę už padarytus nusikaltimus.

Be to, Ukmergės rajono savivaldybė parengė ir patvirtino smurto prevencijos programą, kuria vadovaujantis Visuomenės sveikatos biuras atsakingas už pagalbos teikimą nukenetėjusioms ir smurtautojų elgesio keitimo programų organizavimą. Šio biuro specialistai tai puikiai atlieka. Projekto metu pavyko užmegzti glaudesnius santykius tarp Specializuoto pagalbos centro, Visuomenės sveikatos biuro ir policijos, siekiant veiksmingos ir savalaikės pagalbos nukentėjusiesiems nuo smurto artimoje aplinkoje.

Ukmergės turizmo ir verslo informacijos centre surengtoje apvalaus stalo diskusijoje dalyvavo Lygių galimybių plėtros centro, Lietuvos policijos mokyklos, Lietuvos žmogaus teisių centro, Ukmergės rajono savivaldybės administracijos,Ukmergės rajono policijos komisariato, prokuratūros, probacijos tarnybos, Ukmergės visuomenės sveikatos biuro, nevyriausybinių organizacijų (NVO) atstovai, specializuoto pagalbos centro (SPC) psichologai.

Pasitarime policijos pareigūnai trumpai pristatė smurto artimoje aplinkoje dinamiką, kuri nežymiai kinta lyginant 2017 ir 2018 metus. Smurto artimoje aplinkoje atvejų statistika išlieka ta pati - apie 40-42 atvejai per ketvirtį. 2017 metais dėl to buvo pradėti 129 ikiteisminiai tyrimai. Policijos pareigūnai pastebėjo, kad didėja smurtinių atvejų pakartotinumo rodiklis ir pažymėjo, kad policija deda daug pastangų smurto artimoje aplinkoje prevencijai - pareigūnai pakartotinai apsilanko šeimoje ir siekia stebėti padėtį, kuomet atvykus į iškvietimą, nebuvo nustatytas smurto atvejis.Bendruomenės pareigūnai glaudžiai bendradarbiauja su seniūnijomis ir kartu su NVO organizuoja įvairius renginius, padedančius suburti atokiose kaimo vietovėse gyvenančius moteris bendrai veiklai ir socialinių ryšių palaikymui.

Aptariant kitų institucijų darbo patirtis, sprendžiant smurto artimoje aplinkoje problemas, prokuratūros atstovas pastebėjo, kad vis dar sunku surinkti tinkamus įrodomus psichologinio smurto nusikaltimams užkardyti, nukentėjusios nuo smurto artimoje aplinkoje vis dar nenoriais bendradarbiauja su teisėsauga ir todėl yra sunku bylas perduoti teismui. Pasak jo, į teismus patenka tik apie 30 proc. visų pradėtų ikiteisminių tyrimų bylų.

Visuomenės sveikatos biuro specialistai atkreipė dėmesį, kad jie lanko šeimas, kurios kreipėsi į policiją dėl smurto, tačiau smurtautojų, kuriuos teismas įpareigojo dalyvauti smurtinį elgesį keičiančioje programoje, deja, yra ženkliai mažiau nei užfiksuotų smurto atvejų rajone.

Diskusijų metu išaiškėjo, kokie pavojai tyko nukentėjusiųjų, kuomet smurtautojai jas kontroliuoja ir apskundžia Vaiko teisių apsaugos tarnybai dėl neva vaikų nepriežiūros ar motinos pareigų atsainaus vykdymo. Institucijos turi reaguoti į tokius skundus, tad pakartotinai lanko šeimas ir aiškinasi dėl skunduose nurodytų faktų. Kaip pastebėjo SPC specialistai, toks institucijų reagavimas tik sustiprina nukentėjusių pakartotinę viktimizaciją (socialinis procesas, dėl kurio sukeltų padarinių atsiranda auka) ir jų nenorą bendradarbiauti.

Susitikimo pabaigoje pasidžiaugta, kad Ukmergės rajono savivaldybėje jau yra tarpinstitucinio bendradarbiavimo užuomazgos – sudarytos bendradarbiavimo sutartys tarp policijos ir Visuomenės sveikatos biuro bet policijos ir probacijos, siekiant veiksmingai kontroliuoti teismo įpareigojimų smurtautojams vykdymą. Pasidžiaugta ir tuo, kad veiksmingai vyksta policijos pareigūnų bendravimas su nukentėjusiomis nuo smurto artimoje aplinkoje ir tuomet PSC lengviau padėti nukentėjusioms ir sustiprinti jų motyvaciją bendradarbiauti su teisėsauga. Savivaldybės administracijos ir teisėsaugos atstovai apsitarė dėl galimybių keistis informacija ir formuoti veiksmingą pagalbos ir apsaugos nuo smurto sistemą. Projekto vykdytojai stengsis kuo plačiau viešinti esamas praktikas.

Lygių galimybių plėtros centro informacija

Daivos Zimblienės nuotraukos

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra