Paminklas A. Smetonai jau atgabentas į jo gimtąjį Užulėnį
2019-08-08

Šiandien, merkiant lietui, į Užulėnį atgabentas ir ant pjedestalo pastatytas paminklas pirmajam Lietuvos valstybės Prezidentui Antanui Smetonai. Iškilmingos paminklo atidengimo iškilmės, kuriose dalyvaus ir devintasis Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda, bus surengtos šį šeštadienį, rugpjūčio 10 dieną, 12 valandą.

Priešais A. Smetonos mokyklą-muziejų 2,5 metro aukščio iš bronzos nulietą skulptūrą ant granitinio daugiau nei 0,5 metro aukščio pjedestalo įrengė pats jos autorius – skulptorius Antanas Žukauskas ir pagal jo sukurtą maketą skulptūrą išliejęs Vilniaus bendrovės „Savitai“ skulptorius, liedinimo meistras Rolandas Šmitas.

Pasak R. Šmito, skulptūros A. Smetonai gaminimo darbai užtruko 6 mėnesius. Pirmiausia iš molio buvo nulipdytas natūralaus dydžio skulptūros modelis. Po to nuo jo nuimtos vaškinio modelio gamybai reikalingos gipsinės formos. Pagaminus vaškinį modelį pagal jį, atskiromis dalimis, buvo liejama bronza. Iš viso skulptūrai sunaudota daugiau nei 400 kilogramų bronzos.

„Paminklas A. Smetonai ir paminklas J. Basanavičiui, kurį neseniai pastatė Vilniuje, yra pagaminti mūsų įmonėje ir yra mūsų pasididžiavimas“, - teigė R. Šmitas.  

Vieta, kurioje Užulėnyje pastatytas paminklas A. Smetonai, pasirinkta neatsitiktinai. Buvęs mokyklos pastatas yra kultūros paveldo objektas, turintis vertingąsias savybes, tarp kurių – ir teritorijos struktūra, kurios nederėtų keisti.

„Jei paminklą būtume pastatę taisyklingos stačiakampio formos žaliuojančios aikštės viduryje, pakeistume  visą šio komplekso struktūrą, o skulptūra toje erdvėje paprasčiausiai „prapultų“. Dabar gi naujasis statinys atsirado architektūriniu požiūriu tinkamiausioje vietoje - ant vadinamosios „ašies“ - mokyklos-muziejaus pastato fone ir taip pabrėžia šio pastato bei viso komplekso monumentalumą.

Važiuodamas ar eidamas keliu visada pirmiausia pamatysi paminklą. Jis čia yra pirmame plane“, - teigė Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Architektūros ir urbanistikos skyriaus vedėjas Artūras Sakalauskas.

 

Daiva Zimblienė

Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė

Dainiaus Vyto nuotrauka

   

  

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra