Paveldo niokojimo darbus sustabdė policijos pareigūnai
2018-10-09

Gerbiami pastatų savininkai, nuomininkai! Prieš imdamiesi statinio remonto bei tvarkybos darbų, atidžiai perskaitykite šio nekilnojamojo turto nuosavybės dokumentus.

Jei pastatas yra įtrauktas į nekilnojamųjų kultūros vertybių Registrą arba yra į Registrą įrašytoje kultūros paveldo vietovėje ar apsaugos zonoje, pasidomėkite, kokie gi apribojimai jam yra numatyti. Šią informaciją galite patys susirasti internete arba kreiptis į Kultūros paveldo departamentą, Ukmergės rajono savivaldybės Architektūros ir urbanistikos skyrių.

Visuomenėje didelį pasipiktinimą sukėlė praėjusio šeštadienio, spalio 6-osios, įvykis Ukmergės senamiestyje, kuomet, prieš vidurdienį remontuojant Žuvų gatvės 7-uoju numeriu pažymėtą pastatą, buvo pašalinta dalis aptrupėjusio tinko, ant kurio buvo istorinis užrašas „Įvairios prekės“.

Paveldo niokojimo darbus sustabdė į įvykio vietą skubiai atvykę iškviesti policijos pareigūnai.

Tyrimą pradėjo Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos Vilniaus skyrius. Šio skyriaus vyriausioji valstybinė inspektorė Loreta Vidžiūnienė informavo, jog minėtas pastatas yra vertingųjų savybių turintis Kultūros paveldo statinys.O tai yra tik pirminė teisinė apsauga. Jį tvarkantys žmonės turėjo vadovautis Nekilnojamojo kultūros paveldo apsaugos įstatymu bei Kultūros paveldo tvarkybos reglamentais.

Paaiškėjo, kad Ukmergėje gyvenantys šio pastato savininkai šių metų spalio mėnesio pradžioje pastatą išnuomojo vienam ukmergiškiui. Nors nuomos sutartyje nebuvo numatyta, kad leidžiama atlikti pastato išorės remonto darbus, nuomininkas vis tiek jų ėmėsi, tam pasamdęs lietuviškai nekalbančius, iš Ukrainos atvykusius tris darbininkus.

„Pirmą kartą Ukmergėje taip įžūliai pasikėsinta į istorinį paveldą. Kadangi pastarieji įvykiai parodė, kad pastatui gresia sunaikinimas, mūsų skyrius kreipsis į Kultūros paveldo departamentą, kad šis skubos tvarka Ukmergėje, Žuvų g. 7, esantį pastatą pripažintų nekilnojamąja kultūros vertybe ir įtrauktų kultūros vertybių Registrą.

Pastatą išsinuomojęs ir jo išorės remonto darbus pradėjęs asmuo bus įpareigotas atlikti polichrominius tyrimus, kurių metu ištyrus visus dažymo sluoksnius ir nustačius, kurie iš jų yra vertingi, meniniu bei istoriniu atžvilgiu, bus pareikalauta atkurti tai, ką sunaikino.

Be to, pastato nuomininkui dar gresia ir piniginė bauda“, - sakė inspektorė.

Lietuvos Respublikos Administracinių nusižengimų kodeksas už įstatymuose nustatytų kultūros paveldo apsaugos reikalavimų pažeidimą užtraukia baudą asmenims nuo vieno šimto penkiasdešimt iki trijų šimtų eurų ir juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – nuo trijų šimtų iki aštuonių šimtų šešiasdešimt eurų.

Daiva Zimblienė

Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė

Dainiaus Vyto nuotraukos

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra