Profesoriaus L. Mažylio paprašyta surasti istorinę medžiagą apie Ukmergės pilį
2018-05-30

Praėjusią savaitę Ukmergėje lankėsi Berlyno valstybiniame archyve Vasario 16-osios Lietuvos valstybės atkūrimo akto originalą atradęs Kauno Vytauto Didžiojo universiteto profesorius Liudas Mažylis.

Pusdienį Ukmergėje praleidęs charizmatiškasis profesorius susitiko su Ukmergės Antano Smetonos gimnazijos ir „Šilo“ pagrindinės mokyklos moksleiviais bei mokytojais, bendravo su Ukmergės rajono savivaldybės Švietimo ir sporto skyriaus darbuotojais bei pietavo su Ukmergės rajono savivaldybės meru Rolandu Janicku.

L. Mažylis prisipažino, jog su Ukmerge turįs tam tikrų sąsajų. Jo senelis Pranas Mažylis (1885-1966) – garsus Lietuvos gydytojas akušeris ir ginekologas už revoliucinę veiklą (apie 1905-1907 m.) buvo kalintas Ukmergėje, o tetos vyras Petras Naidionovas (Rasteika) (1887-1940) vadovavo Ukmergės paštui (apie 1930 m.).

„Aš pats Ukmergėje kažkada su draugais stovyklavau, plaukėme baidarėmis Siesarties upe. Dažnai pro Ukmergę pravažiuoju keliaudamas į Ignaliną“, - sakė profesorius.

Trumpai papasakojęs apie Lietuvos Nepriklausomybės akto originalo paieškų pradžią, apie aiškų žinojimą, kad šio Lietuvai svarbaus dokumento saugojimo vieta yra susijusi su vokiškąja kryptimi, Lietuvos Šerloku Holmsu tituluojamas profesorius sulaukė jam netikėto Ukmergės rajono savivaldybės mero R. Janicko prašymo - surasti istorinę medžiagą apie Ukmergėje stovėjusią pilį.

„Jūsų prašymas labai realus ir „užkabinantis“. Teks jį rimtai apsvarstyti, įsirašau tai į visų iki šiol gautų prašymų sąrašą ir pasižymiu jį numeriu 16. Šalia iškart pažymiu ir 17-ąjį punktą – laikas išreitinguoti visus turimus prašymus,“- išsitraukęs savo darbinių užrašų knygelę, prie pietų stalo kalbėjo L. Mažylis.

Pasak jo, žmonės jo jau yra paprašę surasti Lietuvos didžiojo kunigaikščio Vytauto karūną, palaikus ir karstą, perlų vėrinius, kuriais puošėsi LDK kunigaikščio Žygimanto Augusto žmona Barbora Radvilaitė, Napoleono ir jo armijos 1812 metais, per atsitraukimą Lietuvoje, kažkur užkastą didelį ir vertingą lobį, garsųjį Gintaro kambarį, pirmosios lietuviškos knygos autoriaus Martyno Mažvydo kapą ir jo palaikus, 1919 metais JAV lietuvių surinktus daugiau nei milijoną parašų po reikalavimu, kad JAV oficialiai pripažintų Lietuvą nepriklausoma valstybe, Kauno inteligentų pasirašytą memorandumą prieš masines žydų žudynes Kauno fortuose, Ukrainos Rados dokumentus – vadinamą „buntorių paktą“, taip pat išsiaiškinti, kieno kapus slepia Nidos smėlynai, įminti lietuvių lakūnų Stepono Dariaus ir Stasio Girėno žūties priežastis ir kt.

„Ukmergėje stovėjusi pilis – istorikų neištyrinėtas objektas. Reikėtų padirbėti Vokietijos, Švedijos, Lenkijos valstybiniuose archyvuose, pabendrauti su istorijos eruditais.

Svarbiausia – rasti žmogų, kuris tuo nuoširdžiai domėtųsi ir norėtų surasti. Iš savo patirties galiu pasakyti, kad pirmiausia reikia save nuteikti, kad tai, ko ieškai, tikrai yra. Važiuoji tam, kad surastum. Turi būti motyvacija“, - kalbėjo L.Mažylis.

Profesorius pažadėjo rimtai apsvarstyti šį Ukmergės rajono savivaldybės mero prašymą.

 

Daiva Zimblienė

Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra