LRT Kultūra televizijos laida „Stop juosta“ - Ukmergės mieste.
2017-10-09

Prodiuserinės kompanijos VšĮ „Kauno dienos“ atstovai (prodiuserė, redaktorė Jurgė Pridotkaitė ir režisierė Svetlana Gužauskienė) neseniai lankėsi Ukmergės mieste ir apie šią viešnagę sukūrė reportažą laidai „Stop juosta“. 

LRT Kultūra televizijos laida „Stop juosta“ - konkurso „Pragiedruliai“ 2016 m. geriausias televizijos dokumentikos projektas.

Jame apžvelgiamas Pirmosios Lietuvos respublikos progreso sprogimas - ne tik Kaune - visoje Lietuvoje.  Modernizmo ženklai, iškilios asmenybės ir šių dienų miesto žmonės su savo istorijomis ir muzikinėmis emocijomis. 15 miestų – nuo Biržų iki Vilkaviškio, nuo Kretingos iki Ukmergės.

Ukmergė – tai antrasis šio sezono ;laidos kūrėjų maršrutas, pažymėtas Nr. 32. Šio maršruto veikėjai – ekspertai – Kauno technologijos universiteto (KTU) architektūros istorikas doc. dr. Vaidas Petrulis, dailininkas ir Ukmergės istorijos žinovas - Julius Zareckas, Antano Smetonos gimnazijos mokiniai ir mokytojai, Ukmergės vandentiekio darbuotojas  Rimas Gilvydis. Amžininkas – legendinio boksininko Algirdo Šociko mokinys Mečislovas Grigucevičius. Ir Ukmergės muzikos mokyklos pučiamųjų grupė, vadovaujama Ričardo Kamarausko.

Iš to meto spaudos – „...visose srityse Ukmergė padarė didelę pažangą ir į prieškarinę visai nebepanaši. Galima sakyti, kad Lietuvoje yra dvi Ukmergės – sena sukežusi ir archaiška, kuri jau visai nyksta, ir naujoji – šviesi, moderni, kultūringa ir turi tikrai gražią ateitį“.

Tarpukarinė Ukmergė greitai plėtėsi – čia jau 16 tūkst. gyventojų, iš kurių 11 tūkst. - žydų. Jiems priklausė odos raugyklos, 3 lentpjūvės, dveji malūnai, plytinės, net porceliano fabrikas.  Ukmergė tarpukariu – svarbus urbanistinis centras, jam suteikiamas taip vadinamas pirmos eilės miesto titulas. Ukmergė antrasis miestas Lietuvoje (po Kauno), įsivedęs vandentiekį. Tiesiamos gatvės, statoma ligoninė. Bet svarbiausia – švietimas. Be kelių pradžios mokyklų ir gimnazijos.

Modernizmo objektai Ukmergėje:

Amatų mokykla – didžiausia Lietuvoje. 1935 metais, vadovaujant lakūnui Jonui Šalaviejui, šioje mokykloje buvo sukonstruotas pirmasis provincijoje sklandytuvas. Čia, specialiai parodai Paryžiuje, buvo išdrožtas didžiulis - 2 metrų 30 cm rūpintojėlis.

Antano Smetonos gimnazija. 1937-ieji - statybų pradžia. Tai ko gero pati brangiausia mokykla Lietuvoje - mokyklos statybų biudžetas viršijo Ukmergės miesto biudžetą. Gimnazijos vestibiuliuose  - unikali mozaika ir  geriamo vandens fontanėliai, kurie, deja, šiandien nebeveikia. Jų autorius Bernardas Bučas  skulptūros mokėsi Romoje, Briuselyje ir Paryžiuje. B. Bučas buvo susituokęs su poete Salomėja Nėrimi.

Po Ukmergės modernizmo objektus laidos kūrėjus lydėjo KTU architektūros istorikas doc. dr. Vaidas Petrulis. Buvo aplankytas ne vienas objektas. Tai ir Ukmergės gydytojo A. Dumbrio namas – tuo metu tai buvo moderniausias statinys mieste, buvusios ligonių kasos, vandens bokštas … Ir tai dar ne visos Ukmergės tarpukario įdomybės. Vienas statinys labai nustebino ekspertą. Kuris, sužinosite pažiūrėję šią laidą.

 

Laidą „Stop juosta“ žiūrėkite sekmadienį, spalio 15 d., 15.30 val. per LRT Kultūros televiziją.

Be to, spalio 12 d. LRT laidoje „Laba diena, Lietuva“ – pamatysite laidos apie Ukmergę fragmentą.

Visas šio maršruto naujienas sekite Stop juostos ir LRT Facebook paskyrose.

https://www.facebook.com/stopjuosta/

https://www.facebook.com/LRT.LT/

Laidų įrašai – LRT mediatekoje.

http://www.lrt.lt/mediateka/irasas/153832/stop_juosta

 

Laida kuriama bendradarbiaujant Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondui, patronuojant Unesco.

 

 

 

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra