2018-06-26
Įvertintos Žemaitkiemio bendruomenės pastangos kuriant miestelio herbą ir vėliavą

Žemaitkiemio bendruomenei įteikta Lietuvos Heraldikos komisijos padėka už istorinės ir kultūrinės atminties išsaugojimą Lietuvos heraldikoje, už šiandienos valstybei ir jos ateičiai reikšmingą darbą kuriant Žematikiemio herbą.


Žemaitkiemio bendruomenė atstovavę Žemaitkiemio seniūnė Rita Mikutienė ir Žemaitkiemio seniūnaitijos seniūnaitis Antanas Aukštuolis šį apdovanojimą atsiėmė birželio 14-ąją šalies Prezidentūroje įvykusiame pirmame tarptautiniame heraldikos forume, skirtame Tarptautinei heraldikos dienai paminėti. Žemaitkiemiečiai su dar penkių miestelių: Didžiosios Riešės (Vilniaus r. sav.), Liubavo (Kalvarijos sav.), Guostagalio (Pakruojo r. sav.), Gasčiūnų (Joniškio r. kaimo bendruomenė), Lauksargių (Tauragės r. sav.) ir Saulėtekių (Kauno r. sav.) atstovais į šį renginį buvo pakviesti sudalyvauti municipalinės heraldikos pagerbimo ceremonijoje, kadangi pernai įteisino bei pasigamino savo herbus ir vėliavas. Visi jie užantspaudavo proginį tekstą bei buvo apdovanoti Padėkos raštais.

Forume dalyvavo Lietuvos geneologijos ir heraldikos draugijos (LGHD) pirmininkas Remigijus Bimba ir kancleris Paulius Vaniuchinas, Lietuvos heraldikos kūrėjai ir žinovai: profesorius Juozas Galkus, LGHD garbės narys, grafikas Arvydas Stanislovas Každailis, profesorius Albertas Gurskas ir istorikas Vytautas Aleksiejūnas, taip pat gausus mokslininkų būrys, daug garbių svečių iš užsienio bei daug klausytojų, norinčių išgirsti pranešimus, kuriuos skaitė dr. Antti Matikkala (Suomija), dr. Nicolas Vernot (Prancūzija), David Chkheidze (Sakartvelas), Gabrielė Jasiūnienė, Justina Sipavičiūtė , dr. Luc Duerloo (Belgija), dr. Jolita Liškevičienė, Ilona Teplouhova (Latvija) ir dr. Agnė Railaitė-Bardė. Forumo atidarymo metu dalyvius sveikino LR Prezidentės patarėja, Švietimo, mokslo ir kultūros grupės vadovė dr. Rūta Kačkutė.

Renginio dalyviai galėjo apžiūrėti Nacionalinės Mikalojaus Konstantino Čiurlionio menų mokyklos mokinių piešinių parodą „Vytis mūsų vėliavose“, jiems taip pat buvo organizuota ekskursija į Valstybės pažinimo centrą.

Pasak Žemaitkiemio seniūnės R. Mikutienės, Žemaitkiemio miestelis, beskaičiuojantis savo gyvavimo 450-uosius metus bei turėjęs turgaus, prekymečio privilegiją ir turtingą istoriją, ilgą laiką neturėjo herbo, o jo sukūrimas dėl įvairių priežasčių užtruko kone du dešimtmečius.

„Kadangi herbas – tai miestelio išskirtinumo ženklas, 1996 metais gimė idėja jį sukurti. Minčių sėmėmės iš visur – mokykloje klausėme vaikų, mąstėme kartu su senoliais ir kraštiečiu menininku Vidu Kazimierui Gibavičiumi. Priėjome prie nuomonės, kad Žemaitkiemio miestelis išsiskyrė savo unikaliu gamtos reiškiniu – meteoritais, kurie iškrito 1933 metų vasario 2 dieną. Šis meteoritų lietus išgarsino Žemaitkiemio vardą visame pasaulyje. Tad herbe ir vaizduojamas meteoritų lietus. Auksinė spalva simbolizuoja turtą, žalia – žemė bei gyvybę, o mėlyna – tikėjimą ir viltį”, - sakė R. Mikutienė.

2003 metais kraštiečio dailininko architekto Vido Kazimiero Gibavičiaus sukurtą herbą ir vėliavą per Žolinės atlaidus pašventino kunigas Šarūnas Petrauskas. Vėliavos gaminimą parėmė Žemaitkiemio bendruomenės nuolatiniai rėmėjai - bendrovė „Ukmergės versmė“, o ją pasiuvo ir išsiuvinėjo Kauno vienuolės.

Tačiau šio herbo, deja, nepatvirtino heraldikos komisija. Paaiškinimas buvo paprastas – tokio dydžio miesteliui šis herbas esą per sudėtingas.

2017 metais, susirgus Žematkiemio herbo autoriui V. K. Gibavičiui, herbo kūrimą perėmė dailininkas Nerijus Treinys. Jis išsaugojo tą pačią idėją – herbe vaizduojami krintantys meteoritai. Šį herbą Lietuvos Respublikos Heraldikos komisijos teikimu 2017 metų liepos 14 dienos dekretu patvirtino Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė.

Taigi dabar Žemaitkiemyje plevėsuoja ir jį puošia ne tik valstybinė trispalvė, bet ir vėliava su šio miestelio herbu.

 

Daiva Zimblienė

Informacinių technoligijų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė