DĖL „ACHEMOJE“ Į APLINKOS ORĄ IŠMESTŲ TERŠALŲ
2019-12-13

Ukmergės rajono savivaldybės administracija kreipėsi į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą prie Vidaus reikalų ministerijos su prašymu operatyviai, kuo skubiau, informuoti Savivaldybės vadovus ir atsakingus administracijos darbuotojus apie įvykius Ukmergės ir aplinkiniuose rajonuose, kurie gali kelti grėsmę Ukmergės rajono savivaldybės teritorijos gyventojams.

Gruodžio 11 dieną žiniasklaida pranešė apie Jonavoje, AB „Achema“ gamykloje, dėl techninių priežasčių sustabdytą gamybinį įrengimą bei dėl to įvykusį nenumatytą teršalų išmetimą į aplinkos orą. Išmestų teršalų šleifas, vadinamas „lapės uodega“, nuslinko iki teritorijų, esančių tarp Ukmergės rajono Laibiškių ir Pagelažių gyvenviečių.

Atsakingai pareiškiame, jog Ukmergės rajono savivaldybės administracija nebuvo informuota apie šį incidentą, atsakingos tarnybos nepateikė jokių saugos rekomendacijų. Kelias valandas po įvykusio incidento visą informaciją apie jį žinojome tik iš žiniasklaidos pranešimų.

Aplinkos apsaugos departamentas prie Aplinkos ministerijos oficialų pranešimą apie įvykį Jonavoje išplatino tik po 16 valandos. Jame teigiama, kad „trečiadienį, kaip nurodo įmonės „Achema" atstovai, apie 10 val. 55 min. dėl techninių priežasčių buvo sustabdytas AB „Achema" gamybinis įrengimas. Anot įmonės atstovų, procesas truko maždaug 1–1,5 minutės.

Į įvykio vietą išvykę Jonavos aplinkos apsaugos inspekcijos pareigūnai nustatė, kad gamykloje įvyko nenumatytas teršalų išmetimas į aplinkos orą. Pagrindiniai į orą išsiskyrę teršalai – azoto oksidai.

Pirminiais duomenimis, teršalai išmesti per gamybinėje įrangoje įrengtus apsauginius vožtuvus, kurie suveikia sutrikus technologiniam procesui. Paaiškėjus, kad šie taršos šaltiniai nėra įtraukti į įmonės turimą Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės leidimą, bus vertinama aplinkai padaryta žala. Taip pat bus nustatinėjamas išmestų teršalų kiekis. Dėl įvykio Aplinkos apsaugos departamente prie Aplinkos ministerijos bus pradedamas tyrimas.

Šiuo metu žinoma, kad išmestų teršalų šleifas ėjo tarp Laibiškių ir Pagelažių gyvenviečių, kur nėra gausiai gyvenamųjų teritorijų. Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) automatinės oro kokybės matavimo stoties duomenimis (Panerių g. 17A, Jonava), teršalų koncentracijos viršijimas aplinkos ore kol kas nėra fiksuotas.

AAA taip pat nurodo, kad trečiadienio 01–13 val. duomenimis, azoto dioksido (NO2), kuris įeina į azoto oksidų sudėtį ir yra reikšmingas žmonių sveikatai, 1 val. koncentracija svyravo nuo 3 iki 32 µg/m³ (1 val. maksimalios koncentracijos ribinė vertė – 200 µg/m³), tai reiškia, kad ribinė vertė neviršyta. Kietųjų dalelių KD10 1 val. koncentracija svyravo nuo 0 iki 6 µg/m³ (24 val. vidutinei koncentracijai nustatyta ribinė vertė – 50 µg/m³)“.

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos vyresnysis specialistas civilinei saugai ir mobilizacijai Valdas Rabazauskas informavo, kad pagal šiuo metu galiojančią tvarką, įvykus nelaimei ar įvykiui ūkio subjekte, jo vadovas ar kiti atsakingi asmenys, atsižvelgiant į įvykio pobūdį, privalo apie tai informuoti tam tikras tarnybas (policiją, ugniagesius, aplinkosaugininkus, visuomenės sveikatos centro darbuotojus ir kt.).

„Vakarykštis atvejis AB „Achema“ jos atsakingų darbuotojų buvo įvertintas kaip techninis įvykis ir specialiosios tarnybos – ugniagesiai – nebuvo kviesti į įvykio vietą. Bendrovės darbuotojai patys likvidavo incidento padarinius, tačiau apie galimą oro užterštumą pranešė tik Jonavos aplinkosaugininkams“, - teigė V. Rabazauskas.

Be minėto prašymo Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui prie Vidaus reikalų ministerijos, kurio Situacijų koordinavimo skyrius valdo visą informaciją apie ypatingus įvykius Lietuvoje, savivaldybės administracija kreipėsi ir į Aplinkos ministeriją, prašydama dviejose Ukmergės rajono seniūnijose – Siesikų ir Veprių – įrengti automatines oro kokybės matavimo stoteles. Šios stotelės fiksuoja teršalų koncentracijos viršijimą aplinkos ore. Minėtos seniūnijos pasirinktos atsižvelgiant į dažniausiai vyraujančią – vakarų – vėjo kryptį.

Ukmergės rajone, kaip ir kituose panašaus dydžio rajonuose, šiuo metu oro tarša nėra matuojama. Ukmergėje esančioje Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos automatinėje meteorologijos stotyje fiksuojama tik oro temperatūra, vėjo greitis, kritulių kiekis, dirvožemio drėgnumas ir kt.  

Pasak V. Rabazausko, gruodžio 11-ąją, po įvykio Jonavoje, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Vilniaus departamento Ukmergės skyriaus darbuotojai buvo nuvykę į Aleksandravos, Laibiškių, Pagelažių kaimus ir Veprių miestelį, kur apklausė vietos gyventojus, ar jie nepajuto kokių nors negalavimų, sveikatos sutrikimų dėl iš Jonavos atslinkusių teršalų. Žmonės patikino, jog nieko blogo nepajutę.  

Ukmergės rajono savivaldybės administracija

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra