Vienas gražiausių pastatų Ukmergėje, Vytauto gatvėje, vis dar laukia savo naujų šeimininkų
2020-05-13

Kokios profesijos atstovas 1933 m. galėjo sau leisti pasamdyti vieną garsiausių tarpukario Lietuvos architektų Gabrielį Landsbergį Žemkalnį ir pastatyti moderniausią pastatą Ukmergėje?

Aleksandras Dumbrys (1900-1954) buvo vietinis vaikų gydytojas, pediatras, chirurgas.

1933 m. iškilęs Ukmergės ligoninės chirurgo Aleksandro Dumbrio namas savo išskirtinėmis modernizmo formomis turėjo stebinti miesto gyventojus ir svečius. Apie šio „naujoviško pastato“ statybą buvo užsiminta net respublikinėje spaudoje. 1933 m. „Dienos naujienose“ rašoma, kad „Gyd. Dumbrio namų statyba jau prasidėjo. Prie darbo dirba apie 30 darbininkų“. Į gatvę atgręžtame fasade: langų apvadai ir lenkti langų kampai, kelių tarpsnių karnizas ir parapetas slepiantis stogą, santūri pagrindinio fasado asimetrija akcentuojant kampinę dalį ir čia įrengiant terasą - modernizmo mokyklai būdingos detalės. Ypatingos prabangos namui suteikia iškilmingi laiptai, vedantys prie įspūdingų stiklinių priimamojo durų. Stiklas tuomet laikytas ypatingai modernia architektūrinės raiškos priemone.

Šis namas Kultūros paveldo dokumentuose vadinamas „Dumbrio namu“. Įdomu, kad pastatas architektūros paminklu buvo paskelbtas dar sovietiniais metais.

Tarpukariu čia veikė privati Dumbrio klinika. Dumbriams namas priklausė iki 1940 m. Vėliau namas buvo nacionalizuotas, ilgą laiką jame veikė rajoninė biblioteka ir komjaunimo komitetas, kai komitetas išsikraustė, visą pastatą užėmė rajoninė biblioteka. Ilgainiui liko tik vaikų skyrius. Prieš keletą metų nutarta, kad pastatas avarinės būklės ir vaikų biblioteka iškelta. Miesto centre stovintis pastatas dabar yra tuščias.

Adresas – Vytauto g. 22, Ukmergė.

Informacija www.ukmergeinfo.lt

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra