Saugus gyvenimas internete
2020-02-06

Vasario 11-toji – Tarptautinė saugesnio interneto diena, kuri minima daugiau nei 120 šalių visame pasaulyje. Prisijungimas prie atvirų tinklų kelia įvairius pavojus, kuriems išvengti labai svarbus švietimas.

Populiariausias Lietuvoje yra "Youtube" kanalas, naudojamas muzikos klausymui, videofilmukų talpinimui ir žiūrėjimui. Šis kanalas pasaulyje per dieną sulaukia daugiau nei 1 mlrd. vartotojų. Tokio pat milžiniško populiarumo sulaukia ir socialisnis tinklas „Facebook“. Taip pat Lietuvos vartotojai yra pamėgę tokius socialinius tinklus kaip „Instagram“, „Snapchat“, „Tinder“, „Twitter“. Šių programėlių naudotojai dažniausiai nukenčia patikėję internetinės parduotuvės siūlomomis apgaulingomis nuolaidomis, naudodamiesi butų nuomos paslaugomis, pirkdami automobilius, patikėję darbo pasiūlymais, įsigydami nelegalių prekių ar dėl apnuoginto kūno nuotraukų paviešinimo.

Patarimai vaikams ir paaugliams:

* Nesidalinkite asmenine informacija (telefono numeriu, adresu, mokyklos pavadinimu) su žmogumi, kurį „pažįsti“ tik internetinėje erdvėje.

* Visuomet nustatykit privatumo parametrus savo socialinių tinklų paskyrose taip, jog apsaugotumėt savo privačią informaciją (Twitter, Snapchat, Fb, Instagram).

* Pagalvokit, kokią žinutę siunčia jūsų internetinis profilis aplinkiniams (išnaudotojai taikosi į jaunus žmones, kurie naudoja intymų vartotojo vardą, viešina intymias nuotraukas arba kalba apie intymius dalykus internete).

* Nesidalinkite savo buvimo vieta, o jei jau nusprendėte rizikuoti ir susitikti su nepažįstamu, tuomet pasirinkite viešą vietą, gausiai lankomą žmonių ir pasikvieskite kartu eiti suaugusįjį, kuriuo pasitikite.

* Jeigu siunčiate savo nuotraukas kažkam internete arba darot gėdingus dalykus prieš kamerą, kurie gali būti įrašyti, tuomet labai rizikuojat, jog minėtu vaizdu bus bet kur ir su bet kuo pasidalinta…

* Išnaudotojai internete bando pelnyti pasitikėjimą. Tad atkreipkit dėmesį, jei girdit per daug komplimentų, pažintis vystosi per dideliu greičiu ir viskas atrodo per gerai, kad būtų tiesa…

* Būkit labai atsargūs, jei kas nors perdėtai flirtuoja ar provokuoja pokalbį intymia tema internete „online“.

* „Susipažinote“ internetinėje viešoje erdvėje tokioje kaip žaidimas ar pokalbių kambarys? Tuomet pakvietė „persikelti“ į Facebook’ą, WhatsApp’ą ar į bet kokį kitą socialinį tinklą, kuriame įmanoma bendrauti privačiai? Žinokite: išnaudotojai renkasi privataus pokalbio erdvę, kadangi taip jiems lengviau užmegzti santykius su ir pelnyti pasitikėjimą.

Sakykite „NE!“:

➢ jei kas nors verčia sakyti ar daryti dalykus, kurių daryti nenorite arba dėl to jaučiatės nepatogiai;

➢ jei kas nors gąsdina, jog paviešins nuotraukas ar vaizdo įrašus, jei nedarysit to, ką liepia;

➢ jei kas nors prašo bendravimą laikyti paslaptyje; 

➢ jei kas nors reaguoja šiurkščiai, nemandagiai ir grubiai, kai nesielgiat taip, kaip „internetinis draugas“ nori;

 ➢ kai kas nors prašo prisijungti į privačius pokalbius ar tinklus, niekuomet netransliuokit savo kameros vaizdo su nepažįstamuoju, kurio kamera neveikia.

Susidūrus su išnaudotojais ar patekus į jų pinkles, nereikia išsigąsti. Vaikai, paaugliai turėtų pirmiausia kreiptis pagalbos į suaugusįjį, kuriuo pasitiki, arba į draugą. Būtina pranešti policijai – tokie tyrimai yra konfidencialūs.

Apie neteisėtą ar žalingą turinį internete galima pranešti užpildžius anketą adresu https://svarusinternetas.lt/

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra