Dėl profilaktinių skiepijimų ekstremaliosios situacijos laikotarpiu
2020-09-14

Dėl nepalankios epideminės COVID-19 (koronavirusinės infekcijos) situacijos pasaulyje per karantiną profilaktinių skiepijimų atlikimas sutriko ne tik Lietuvoje, bet ir 68 pasaulio šalyse. Ne išimtis ir Ukmergės rajonas. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Ukmergės skyriaus epidemiologai, analizuodami skiepijimo apimčių tendencijas, pažymime, kad Ukmergės rajone vaikų profilaktinių skiepijimų apimtys yra pakankamos eilę metų, t. y. išlaikomos didesnės nei 95 proc. visose amžiaus grupėse.

Vertiname, kad rajono šeimos gydytojai atsakingai skiepija savo pacientus. Ir per 2019 metus rajono vaikų skiepijimų apimtys buvo pakankamos – virš 95 procentų. Tačiau per 2020 metų pirmąjį pusmetį skiepijimų apimtys sumažėjo. Šiuo metu situacija rajone gerėja ir tikėkimės, kad iki metų pabaigos pasieksime buvusį vakcinacijos lygį. Baimindamiesi užkrečiamųjų ligų, kurios buvo valdomos vakcinomis, protrūkių, Ukmergės skyriaus epidemiologai siūlo neatidėlioti vaiko vizito pas gydytoją ir visus rekomenduojamus skiepus atlikti rekomenduojamais Lietuvos Respublikos Profilaktinių skiepijimų kalendoriaus terminais.

Vaikams sugrįžus į ugdymo įstaigas, galima situacija, kad kurie vaikai gali nešioti užkrečiamųjų ligų sukėlėjus. Vaikų įstaigose, atsiradus nors vienam atvejui, yra labai tinkamos ir geros sąlygos jai išplisti. Profilaktinių skiepijimų pertrūkiai ar atidėjimas sukelia užkrečiamųjų ligų protrūkius, o laiku nepaskiepytiems gresia užkrečiamųjų ligų komplikacijos ir net mirtys. Pavyzdžiui, 2019 m. dėl nepakankamų ir vis mažėjančių skiepijimo aprėpčių Lietuvoje registruotas didžiausias tymų protrūkis per pastarąjį dešimtmetį.

Apsisprendę atidėti skiepijimą arba jo visai atsisakyti, tėvai prisiima atsakomybę labai svarbiu klausimu, kuris susijęs ne tik su vaiko sveikata, bet ir gyvybe.

Lietuvoje planiniai skiepijimai nei karantino, nei valstybės lygio ekstremalios situacijos laikotarpiu nėra atidedami ir privalo būti atliekami gydymo įstaigose. Jose skiepijimai organizuojami taip, kad būtų užtikrintas ne tik pacientų, bet ir medikų saugumas. 

SVARBU:

  • Apie skiepijimus pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių kalendorių (skiepijimų laiką) šeimos gydytojai vaikų tėvus (įgaliotus atstovus ) turi informuoti iš anksto nuotoliniu būdu.  
  • Suaugę asmenys dėl planinių skiepų su asmens sveikatos priežiūros įstaiga turi susisiekti nuotoliniu būdu.
  • Planinių skiepijimų atlikimui paskiriamas atskiras laikas (diena, valandos) ir atskiros patalpos, užtikrinant, kad nesikryžiuotų pacientų, atvykstančių planiniams skiepijimams, ir kitų pacientų srautai.
  • Jei nustatoma, kad vaikai ar suaugusieji, kuriems reikia atlikti planinius skiepus, buvo išvykę į užsienį 14 kalendorinių dienų laikotarpyje ar turėjo sąlytį su įtariamu ar sergančiu COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), ar yra įtariami kad serga COVID-19 liga (koronaviruso infekcija), skiepai atidedami.  
  • Atidėjus skiepus vėlesniam laikui, šeimos gydytojas  sudarys individualų skiepijimų kalendorių, atsižvelgiant į skiepijamo asmens amžių ir skiepijimo indikacijas, nurodytas vakcinų naudojimo instrukcijose.

Susirgus COVID-19 liga arba gripu, viena sunkiausių komplikacijų – plaučių uždegimas, kurį sukelia pneumokokinė infekcija. Ši infekcija yra viena pagrindinių sergamumo ir mirtingumo priežasčių pasaulyje. Ypač didelė rizika susirgti vaikams iki 2 metų ir vyresniems nei 65 metų asmenims. Tai rizikos grupėms priklausantys asmenys, kurie nuo pneumokokinės infekcijos gali pasiskiepyti nemokamai, t. y. valstybės lėšomis. Dar daug žmonių nežino, jog jiems priklauso nemokami skiepai. Ar priklausote pneumokokinės infekcijos rizikos grupei, galima sužinoti pas šeimos gydytoją arba Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro interneto svetainėje www.ulac.lt

Naudingos nuorodos: „Skiepai vaikams“, „Skiepai suaugusiems“, „Informacija apie skiepus“.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Ukmergės skyriaus informacija

 

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra