Atsinaujins Lietuvos Nepriklausomybės paminklas „Lituania Restituta“
2020-07-28

Pačioje Ukmergės miesto širdyje – Kęstučio aikštėje - stovintis Lietuvos Nepriklausomybės paminklas „Lituania Restituta“ netrukus atsinaujins. Ukmergės rajono savivaldybės administracijos direktorius Darius Varnas ir UAB „Losrita“ direktorius Tomas Karpavičius pasirašė šio ypatingo statinio - kultūros paveldo objekto restauravimo darbų rangos sutartį.

 

Bendra projekto vertė – 18 tūkst. (17998) eurų (su PVM). UAB „Losrita“ darbus atliks pagal interjero studijos „Spalvų dermė“ 2017 metais parengtą tvarkybos darbų projektą.

Interjero studijos „Spalvų dermė“ architektė Rūta Valainienė paminklo „Lituania Restituta“ būklę prieš trejus metus įvertino patenkinamai. Pasak jos, „paminklo paviršius gerokai pakenktas drėgmės ir druskų. Dėl kritulių ir gruntinės drėgmės betono paviršiuje atsirado mikrotrūkimų, per kuriuose į vidų pateko vanduo ir prasidėjo cementinio skiedinio korozija, buvo išplautas kalcio oksidas – matomi balti nuvarvėjimai“.

16,7 metro aukščio ir apie 550 tonų sveriantį paminklą numatoma nuvalyti smėliasrove ir hidrofobizuoti, paviršių apdoroti specialiomis medžiagomis, o po to, siekiant, kad nepatektų drėgmė, dvi savaites paminklas bus uždengtas. Tvarkybos projekte taip pat siūloma pašalinti sutrūkinėjusį, pakenktą betoninį paviršių nuo postamentinės paminklo dalies, nuo pakopų nuardyti teracinį paviršių, pašalinti aplink paminklą pasodintus krūmus, o vietoj jų įrengti „kvėpuojančią“ nuogrindą su drenuojančia memrana ir taip sumažinti gruntinės drėgmės patekimą į paminklą.

UAB „Losrita“ visus darbus planuoja atlikti per 3 mėnesius.

Paminklas „Lituania Restituta“ buvo pastatytas 1930 metais pagal Liudo Truikio projektą. Jis iškilo miesto visuomenės aukomis, minint 12 metų Lietuvos nepriklausomo gyvenimo sukaktuves. 1951 metais Nepriklausomybės paminklas buvo nugriautas ir obelisko dalys čia pat, aikštėje, užkastos. 1989-ųjų pavasarį liekanos atkastos, o 1990 metų vasario 16 d. atidengtas pagal skulptoriaus Eriko Varno projektą atstatytas paminklas.

Įrašai ant jo skelbia: „Šis paminklas pastatytas/Vilkmergės visuomenės aukomis 1930/Vytauto Didžiojo metais paminėjimui/12 metų Lietuvos nepriklausomo/gyvenimo sukaktuvių/pastatytas rūpesčiu Lietuvai pagražinti/Vilkmergės skyriaus“; „Paminklas atstatytas pagal/Vilniaus projektavimo kooperatyvo/projektą/Skulptorius E. Varnas/Darbus vykdė/Ukmergės kelių statybos valdyba“; „Paminklas nugriautas/stalininės priespaudos metais/ukmergiečių valia atstatytas 1990“.

„Litaunia Restituta“ paminklas iki šiol nebuvo remontuotas. Pastaraisiais metais jo būklė estetinio pasigėrėjimo nekėlė, tačiau tvarkymo darbai vis buvo atidėliojami, laukiant miesto centro rekonstrukcijos.

Daivos Zimblienė 

Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė

Dainiaus Vyto nuotraukos

 
Jūsų komentaras
Vardas: El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje  
AntiSpam
komentarų nėra