Naujiena

Darbo vietose bus atliekami radono tyrimai
2021 m. sausio 28 d.

Darbo vietose bus atliekami radono tyrimai

Įmonės, įstaigos ar su verslo liudijimais veiklą vykdantys asmenys gali pareikšti norą, kad jų darbo vietoje būtų išmatuota radono - radioaktyvių bespalvių ir bekvapių dujų koncentracija. Tam tereikia atsiųsti savo adresą el. p. civsauga@ukmerge.lt ir nurodyti kontaktinius duomenis (vardą, pavardę, el. p. ir tel. nr. ).

Radiacinės saugos centro Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento Gyventojų apšvitos stebėsenos skyriaus specialistai tyrimus planuoja pradėti kai bus atšauktas Lietuvoje paskelbtas karantinas, arba kai įsigaliojus karantino sąlygų švelninimui darbą galės tęsti įmonės bei įstaigos, kuriose planuojama atlikti radono tyrimus.

Tyrimai bus atliekami tik darbo vietose įrengtose statinių rūsiuose ar statiniuose po žeme. Priklausomai nuo tokių darbo vietų gausos,  Ukmergės rajono savivaldybėje planuojama ištirti 20-30 darbo vietų. Tyrimai bus atlikti nemokamai, tyrimų trukmė – 3-6 mėnesiai. Atliekami tyrimai nėra inspekciniai patikrinimai, tyrimai atliekami vykdant Radiacinės saugos centro direktoriaus patvirtintą „Radono patalpose nulemtos žmonių apšvitos vertinimo 2017–2023 metų programą“.

Primename, kad radonas yra radioaktyviosios dujos, kurios kyla iš grunto ir kaupiasi uždarose erdvėse bei pastatuose. Didžiausią žmogaus apšvitos dalį lemia radono skilimo produktai, ypač polonis (214Po, 18Po), švinas (214Pb) ir bismutas (214Bi), kurie, skirtingai nuo radono, yra kietosios medžiagos. Iškvepiant radonas iš kvėpavimo takų pasišalina, tačiau didelė jo skilimo produktų dalis nusėda ant kvėpavimo takų. Alfa dalelės švitina kvėpavimo takų epitelį, gali pažeisti ląsteles ir lemti kvėpavimo takų, plaučių vėžinių susirgimų bei genetinių pakitimų. Daugiau informacijos apie radoną ir jo keliamą riziką galite rasti RSC interneto svetainėje, skiltyje „Gyventojams“, kur radono tema skirta informacija patalpinta nuorodoje „Radono skleidžiama apšvita“. Čia taip pat galima rasti RSC parengtus lankstinukus ir biuletenius, taip pat nuorodas į mokslines publikacijas. Šioje nuorodoje galima naudotis interaktyviu Lietuvos radono žemėlapiu, kur pateikiami RSC atliktų tyrimų rezultatai, leidžiantis įvertinti radono riziką atskiruose Lietuvos regionuose.

Radiacinės saugos centro Ekspertizės ir apšvitos stebėsenos departamento Gyventojų apšvitos stebėsenos skyriaus informacija