Savivaldybės norus paskelbti ekstremaliąją situaciją sustabdė meteorologų pažyma
Liepos 28-29 d. per Lietuvą praūžusi audra pridarė daug žalos daugelyje šalies vietų, tame tarpe ir Ukmergės rajono savivaldybės teritorijoje – nulaužta daug medžių šakų, išversta medžių, nutraukta elektros linijų, suniokotas nespėtas laukuose nuimti derlius, suguldyti pasėliai, nukentėjo vaismedžiai ir vaiskrūmiai ir kt.
Ne viena šalies savivaldybė dėl audros padarinių paskelbė ekstremaliąją situaciją. Tą svarstė padaryti ir Ukmergės rajono savivaldybė. Ekstremalioji situacija skelbiama ir atšaukiama Vyriausybės nustatyta tvarka. Ja vadovaujantis, savivaldybės Ekstremalių situacijų operacijų centras (ESPC), prieš priimdamas sprendimą dėl šios audros padarinių siūlyti merui skelbti savivaldybės lygio ekstremaliąją situaciją ir skirti operacijų vadovą, turi remtis Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos pateikta informacija apie audros metu užfiksuotas hidrometeorologines sąlygas savivaldybės administruojamoje teritorijoje – ar iškritusių kritulių ir vėjo greitis atitinka stichiniui meteorologiniui reiškiniui būdingus rodiklius.
Iš minėtos tarnybos gautos pažymos matyti, kad liepos 28-29 d. Ukmergės rajone stichinių meteorologinių reikšmių rodikliai pasiekti nebuvo, todėl Ukmergės rajone savivaldybės lygio ekstremalioji situacija negali būti skelbiama.
Pažymoje pateikti Ukmergės automatinės meteorologinės stoties (AMS) duomenys skelbia, jog liepos 29 d. per 12 valandų iškrito 48,6 mm kritulių. Pasiektas pavojingas meteorologinis reiškinys – smarkus lietus, kai per 12 val. ar trumpesnį laiką kritulių iškrenta nuo 15,0 mm iki 49,9 mm (pagal 2020 m. lapkričio 25 d. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos direktoriaus įsakymą Nr. V-80 „Dėl pavojingų meteorologinių reiškinių rodiklių patvirtinimo“.) Per dvi paras iškrito 72,3 mm kritulių. Ukmergės AMS liepos mėn. vidutinis daugiametis kritulių kiekis – standartinė klimato norma (SKN) yra 80 mm, taigi per šias dienas iškrito net 90 proc. viso liepos mėnesio vidutinio daugiamečio kritulių kiekio.
Ukmergės AMS duomenimis liepos 28 d. didžiausias vėjo greitis buvo 14,7 m/s, liepos 29 d. – 23,8 m/s. Liepos 29 d. pasiektas pavojingas meteorologinis reiškinys – smarkus vėjas, kai didžiausias vėjo greitis būna nuo 15,0 m/s iki 27,9 m/s.
2024 metų derlių apdraudė 32 rajono ūkininkai. Ekspertams įvertinus žalas, šie ūkininkai gali tikėtis pasėlių draudimo kompensacijos. Kadangi didžioji dalis rajono ūkių pasėlių nėra apdraudę, jų savininkai jau sunerimę dėl sutartinių įsipareigojimų įvykdymo.
Informuojame, kad visais klausimais dėl padarytos žalos individualaus vertinimo ar pažymų išdavimo rajono ūkio subjektai gali kreiptis į Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir kaimo plėtros skyrių.
Taip pat primename, kad ūkininkai, deklaravę žemės ūkio naudmenas ir kitus plotus ir dėl pavojingų meteorologinių sąlygų negalėsiantys įvykdyti įsipareigojimų, turi per 15 darbo dienų nuo susiklosčiusių nepalankių aplinkybių siųsti nuotraukas Nacionalinei mokėjimo agentūrai per „NMA agro“ programą, kuriose būtų užfiksuoti pavojingų reiškinių paveikti plotai. Jeigu pateiktose nuotraukose matosi ekstremalių reiškinių padariniai, sankcijos neturėtų būti taikomos. Situacijai pagerėjus, atidėtus įsipareigojimus teks baigti įvykdyti.
Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus informacija
Luko Balandžio / „BNS Foto“ nuotrauka
Mūsų svetainė naudoja slapukus (angl. cookies). Šie slapukai naudojami statistikos ir rinkodaros tikslais.
Jei Jūs sutinkate, kad šiems tikslams būtų naudojami slapukai, spauskite „Sutinku“ ir toliau naudokitės svetaine.
Kad veiktų užklausos forma, naudojame sistemą „Google ReCaptcha“, kuri padeda atskirti jus nuo interneto robotų, kurie siunčia brukalus (angl. spam) ir panašaus tipo informaciją.
Taigi, kad šios užklausos forma užtikrintai veiktų, jūs turite pažymėti „Sutinku su našumo slapukais“.
Šie slapukai yra būtini, kad veiktų svetainė, ir negali būti išjungti. Šie slapukai nesaugo jokių duomenų, pagal kuriuos būtų galima jus asmeniškai atpažinti, ir yra ištrinami išėjus iš svetainės.
Našumo slapukai
Šie slapukai leidžia apskaičiuoti, kaip dažnai lankomasi svetainėje, ir nustatyti duomenų srauto šaltinius – tik turėdami tokią informaciją galėsime patobulinti svetainės veikimą. Jie padeda mums atskirti, kurie puslapiai yra populiariausi, ir matyti, kaip vartotojai naudojasi svetaine. Tam mes naudojamės „Google Analytics“ statistikos sistema. Surinktos informacijos neplatiname. Surinkta informacija yra visiškai anonimiška ir tiesiogiai jūsų neidentifikuoja.
Reklaminiai slapukai
Šie slapukai yra naudojami trečiųjų šalių, kad būtų galima pateikti reklamą, atitinkančią jūsų poreikius. Mes naudojame slapukus, kurie padeda rinkti informaciją apie jūsų veiksmus internete ir leidžia sužinoti, kuo jūs domitės, taigi galime pateikti tik Jus dominančią reklamą. Jeigu nesutinkate, kad jums rodytume reklamą, palikite šį langelį nepažymėtą.