Naujiena

2021 m. liepos 26 d.

Deltuvos miestelyje vyko tarptautinis gyvosios karo istorijos festivalis

Liepos 24 dieną Deltuvos miestelyje žvangėjo ginklai, šaudė patrankos. Čia po metų pertraukos jau 17-ąjį kartą vyko tarptautinis gyvosios karo istorijos festivalis.

Ukmergės karo istorijos klubo „I-as LDK Didžiojo Etmono pėstininkų regimentas“ ir Ukmergės rajono savivaldybės organizuotas tradicinis renginys šįkart buvo kiek kitoks. Trijų valstybių – Latvijos, Lenkijos ir Lietuvos - karo ir istorinių klubų atstovai gausiai susirinkusiems žiūrovams per kelias valandas pristatė net tris susirėmimus: Lietuvos partizanų ir NKVD karių, viduramžių riterių bei Prancūzijos ir Rusijos imperijos kariuomenių.

Pasak karo istorijos klubo „I-as LDK Didžiojo Etmono pėstininkų regimentas“ įkūrėjo Juliaus Zarecko, kitoks festivalio formatas pasirinktas norint labiau sudominti ir pritraukti žiūrovus.

Pernai dėl COVID-19 pandemijos festivalis neįvyko. Tačiau jo organizatoriai mūšį prisiminė žygiuodami. 2020 metų birželio 29-ąją būrys Ukmergės karo istorijos klubo „I-as LDK Didžiojo Etmono pėstininkų regimentas“ narių ir du svečiai iš Kauno žygiavo iš Utenos į Deltuvą.

Šiemet pandemija pakoregavo tik festivalio datą – jis vyko keliomis savaitėmis vėliau.

Primename, kad 1812 metais birželio 28 dieną Deltuvos miestelyje vykęs Prancūzijos ir Rusijos karo mūšis istorijai svarbus ne vien todėl, kad čia Napoleono armija patyrė vieną iš pirmųjų savo pralaimėjimų. Tai vienintelis Napoleono armijos mūšis, vykęs Lietuvos teritorijoje.

Istoriko Arvydo Pociūno duomenimis, tikrajame Deltuvos mūšyje dalyvavo 21 308 Rusijos armijos kariai, turėję 96 pabūklus. Jie kovėsi su 44 532 Prancūzijos armijos kariais, šaudžiusiais iš 92 pabūklų. Per šį mūšį iš viso žuvo 115, o buvo sužeisti 137 žmonės.

Pirmą kartą festivalis Deltuvoje organizuotas prieš 20 metų - 1998-aisiais.