Naujiena

  Aplinkos projektų valdymo agentūros nuotrauka
2024 m. lapkričio 26 d.

Gaunantys kompensaciją už šildymą gyventojai gali ją prarasti, jei nepritaria savo daugiabučio renovacijai

Aplinkos projektų valdymo agentūra (APVA) primena, kad daugiabučių namų butų savininkams, turintiems teisę gauti kompensacijas už šildymą, visos renovacijos išlaidos padengiamos 100 proc. Taip pat atkreipia dėmesį, kad šildymo išlaidų kompensaciją gaunantys asmenys ją gali prarasti, jei nesutiks dalyvauti namo renovacijos programoje. Taip siekiama, kad socialiai remtini žmonės nesudarytų kliūčių atnaujinti senus daugiabučius.

„Dažnai mažas pajamas gaunantys gyventojai nepritaria renovacijai tik dėl to, kad teks prisiimti didelius finansinius įsipareigojimus, o susimokėti nebus iš ko. Ne visi žino, kad butų savininkams, gaunantiems šildymo išlaidų kompensacijas, padengiamos visos renovacijos projekto parengimo, statybos techninės priežiūros, taip pat paskolos ir palūkanų išlaidos. Tai reiškia, kad namo atnaujinimas jiems nieko nekainuoja“, – teigia APVA Pastatų modernizavimo departamento direktorė Gintarė Burbienė.

Pasak G. Burbienės, ne visiems žinoma ir kita svarbi nuostata – norėdami gauti šildymo kompensaciją ar išlaikyti teisę į ją ir gauti paramą būsto atnaujinimui, asmenys privalo dalyvauti svarstant ir priimant sprendimą susirinkimuose ar balsavimuose raštu dėl daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo ir jam pritarti. Be to, būtina dalyvauti ir namo atnaujinimo procese – sudaryti sąlygas renovaciją vykdančių įmonių atstovams patekti į butą, kitas patalpas, atlikti jose numatytus darbus.

Jeigu kompensaciją už šildymą gaunantis asmuo nedalyvauja priimant sprendimą, o dėl tokio jo sprendimo nebuvo pradėtas pastato atnaujinimas, jam kompensacija mažinama 50 proc., o nuo kito šildymo sezono būsto šildymo išlaidų kompensacija neskiriama, bet ne ilgiau kaip 3 metų šildymo sezonus nuo šių aplinkybių atsiradimo. Kiekvienu konkrečiu atveju, įvertinusios situaciją, sprendimą priima savivaldybės.

Tokia tvarka numatyta Piniginės ir socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatyme. Ši nuostata priimta dar 2015 m., tačiau iki šiol ji buvo taikoma praktikoje ne itin dažnai. Pastaraisiais metais daugėja atvejų, kai savivaldos institucijos taiko minėtas sankcijas asmenims, kurie nepagrįstai priešinasi renovacijai. Taip siekiama paspartinti senų daugiabučių renovaciją, kad mažėtų šildymo sąskaitos, o kartu ir kompensacijos už šildymą.

Svarbu žinoti, kad jei būstų savininkų dauguma (daugiau nei 50 plius 1 proc.) priėmė sprendimą namą renovuoti, kompensacijos už šildymą dydis paramos gavėjui nemažinamas, nes jo veiksmai neturėjo lemiamos įtakos sprendimui renovuoti būstą. Tačiau tokiu atveju šie asmenys nuostolių neišvengs: jie patys turės padengti visas su renovacija susijusias išlaidas, valstybės kompensacijos už tai nebegaus.

Aplinkos projektų valdymo agentūros (APVA) informacija