Naujiena

Išmokime gerbti kitą - neskleiskime melagienų
2020 m. lapkričio 11 d.

Išmokime gerbti kitą - neskleiskime melagienų

„Ar tiesa, kad koronavirusu serga ponia X?“, „Girdėjau, kad pono B šeimos narius išguldė covidas...“, „Ar žinai, kad korona serga ir N įstaigos vadovė? Tikrai. Man apie tai sakė R. Ji gi viską žino“, „Kodėl neskelbiate, kas iš darbuotojų serga koronavirusu mūsų įstaigoje? Mes privalome apie tai žinoti“ – tokie ir į juos panašūs klausimai, teiginiai jau kuris laikas sklando viešojoje erdvėje.

Iškreiptos ir dažniausiai tikrovės neatitinkančios žinios apie nūdienos svarbiausią aktualiją – koronavirusą juda iš vienų lūpų į kitas, taip kurdamos tik  banalias ir nuobodžias intrigas, nuo kurių senų seniausiai jaučiamės pavargę.

Tokių paskalų, apkalbų ar netgi sąmoningo šmeižto skleidėjai labai dažnai neįdėmiai klausydamiesi dažniausiai išgirsta ne visą informaciją, o tik kai kuriuos lengvai įsimenamus raktinius žodžius ar jų junginius: „pakilusi temperatūra“, „atlikau testą ir laukiu atsakymo“, „prieš dvi dienas kontaktavau su tėvais ir seneliais ir bijau, kad užkrėčiau“ ir t.t.

Taip persakant juos kitam asmeniui, rišliam tekstui pritrūksta aplinkybių ir tuomet, pasitelkus lakią vaizduotę, „pridedama“ nuo savęs, patikslinama. Taip gimsta ir viešąją erdvę patenka melagiena: ponia T kalbėjo su ponu Y telefonu ir sakė, kad jai pakilusi aukšta temperatūra, ji jau pasidarė greitąjį testą, be to koronavirusu dar užkrėtė tėvus ir senelius, nes su jais kontaktavo prieš dvi dienas ir pan.

Ne visi, kuriems nepavyko teisingai išgirsti, po to jaučia nepatogumą ar gėdą. O žmogui, kurio ausis pasiekė melagiena apie jį užgriuvusią ligą ar kt., labai dažnai tampa skausminga ir nemalonia patirtimi.

Primename, kad kiekvienas žmogus turi teisę į privatų gyvenimą. Turi teisę sirgti, gydytis. Ir šią teisę privalo gerbti visi visuomenės nariai. Ir, jei žmogus iš tikrųjų negaluoja, šiuo laikotarpiu jis turi visas jėgas sutelkti į savo sveikatą, o ne atsakinėti į smalsuolių klausimus ar komentarus.

Išmokime gerbti kitą. Juk Dievas tam ir davė dvejas ausis ir vieną burną, kad daugiau klausytume nei kalbėtume.

Daiva Zimblienė
Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus vyr. specialistė
Nuotrauka iš internetinių platybių