Naujiena

Siesikų pilis - dviejų svarbių asociacijų narė
2021 m. vasario 08 d.

Siesikų pilis - dviejų svarbių asociacijų narė

2020 metų pabaigoje Siesikų pilis tapo Lietuvos pilių ir dvarų asociacijos nare. Ši organizacija vienija fizinius ir juridinius asmenis, besirūpinančius Lietuvos pilių ir dvarų kultūros paveldo puoselėjimu bei išsaugojimu. Šių metų pradžioje Siesikų pilis papildė Baltijos jūros regiono pilių ir muziejų asociacijos narių gretas. Pastaroji organizacija vienija daugiau nei 40 muziejų, įsikūrusių Suomijos, Švedijos, Danijos, Vokietijos, Lenkijos, Lietuvos, Latvijos, Estijos ir Rusijos pilyse. Baltijos jūros regiono pilių ir muziejų asociacijos tikslas - didinti bendradarbiavimą tarp Baltijos šalių pilių ir muziejų.

Siesikų pilies ištakos siekia 16 a. pradžią. Tai - vienas retų Lietuvoje išlikusių renesanso stiliaus fortifikuotų gyvenamosios paskirties pastatų. Kad rūmai statyti kaip tvirtovė liudija sienose matomos šaunamosios angos, iš trijų pusių ją saugoję gilūs grioviai bei pylimai. Siesikų pilyje, kuri bėgant laikui įgavo baroko ir klasicizmo bruožų, yra išlikusių unikalių, Lietuvos kontekste, 17 a. vidurio sienų tapybos pavyzdžių: antikinės mitologijos tematikos piešinių ir siužetinių kompozicijų pagal italų graverio Antonio Tempestos 12-os mėnesių ciklą. Siesikų pilies architektūra slepia ir daugiau paslapčių. Kadangi objektas yra atitinkamai orientuotas pasaulio krypčių atžvilgiu, o langai ir durys tinkamai išdėstyti erdvėje, saulė pavasario ir rudens lygiadienių bei žiemos ir vasaros saulėgrįžų metu pilies interjere kuria ypatingus reiškinius - fenomenus. Pavyzdžiui, tik kartą metuose, žiemos saulėgrįžos metu, lygiai vidurdienį, pro vieną iš langų patenkantys saulės spinduliai sukuria šviesos taką, vedantį tiesiai pilies koplyčios durų link. Manoma, kad šis Siesikų pilies statytojų sumanymas yra susijęs su renesansinio neoplatonizmo filosofija.

1992 m. Siesikų pilis buvo paskelbta nacionalinės reikšmės archeologiniu, istoriniu, inžineriniu, architektūriniu ir dailės kultūros paveldo objektu. Šiuo metu pilnai restauruotas pirmas pilies aukštas, antrajame vykdomi tyrimai ir restauravimo darbai. Siesikų pilis yra Ukmergės kraštotyros muziejaus skyrius. Veiklą muziejus ir jo skyriai planuoja atnaujinti šalyje atlaisvinus karantiną.

Simona Vytė

Ukmergės kraštotyros muziejaus

Turizmo informacijos vadybininkė

Dainiaus Vyto nuotrauka