Naujiena

Beveik 49 tūkst. kv. m. ploto teritorija – ne parkas, o Ukmergės žydų senosios kapinės
2022 m. Rugpjūčio 16 d.

Kapinių teritorijos ribas paženklins specialūs stulpeliai

Esame dėkingi pilietiškiems ir aktyviems miestiečiams, kurie domisi ir klausia, kuriems ne vis vien. Sulaukėme vieno gyventojo paklausimo dėl Pivonijos mikrorajone, tarp Trakų, Vilniaus ir Linų gatvių esančios didžiulės, parką primenančios teritorijos.

„Žinau, kad tai vadinamieji senieji žydų kapai. Plotas didelis, labai būtų patogu čia ne tik patiems pasivaikščioti, bet ir pavedžioti augintinius. Tačiau prie parko yra lentelės, kuriose nurodoma, kad šunis vedžioti draudžiama. Suprantu, jog nepagarba su keturkojais vaikščioti ten, kur yra atminimo paminklai, apsodinti krūmeliais. Tačiau parko plotas didelis, kodėl negalima būtų vedžioti šunis, pavyzdžiui, nuo Trakų gatvės pusės, tiesiog pažymint ribas, kur galima tai daryti?“ – klausė vyriškis.

Atsakome, kad ši minima beveik 49 tūkst. kv. m. ploto teritorija – ne parkas, o Ukmergės žydų senosios kapinės, kurios, pagal visas žydų tautos tradicijas ir tvarkas, apskritai turėtų būti aptvertos. Tad tikrai neetiška būtų vedžioti augintinius po vietą, kur kadaise buvo laidojami žmonės.

Net neabejojame, kad tokių gyventojų, žinančių, kad minima teritorija yra žydų senosios kapinės, tačiau nežinančių, kur prasideda ir baigiasi jų ribos, ne vienas.

Ukmergės rajono savivaldybės administracijos Urbanistikos ir infrastruktūros skyriaus darbuotojai netrukus po šio paklausimo į savo darbų planą įtraukė užduotį – visą Ukmergės žydų senųjų kapinių teritoriją pažymėti 9 specialiais stulpeliais, nustatančiais teritorijos ribas.

„Tai neturėtų būti paprasti vadinami kuolai, o stilizuoti stulpeliai-riboženkliai. Susisiekėme su Ukmergės rajono žydų bendruomenės atstovais ir pasiūlėme pagalvoti, kaip tie stulpeliai turėtų atrodyti ir kokia informacija juose būtų skelbiama. Kai tai žinosime, žengsime kitus žingsnius link šios užduoties įgyvendinimo “, - sakė Urbanistikos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas, vyriausias rajono architektas Artūras Sakalauskas.

Visa informacija apie Ukmergės senąsias žydų kapines: https://kvr.kpd.lt/#/static-heritage-detail/177251DF-BA90-44CC-B43C-73033FF4CBD9

Daiva Zimblienė
Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus vedėjo pavaduotoja

Dainiaus Vyto nuotraukos

Galerija