Renginys

2022 m. Rugpjūčio 8 d.

Lietuvos ir Ukrainos menininkus sujungs projektas „Skirtingi, bet vieningi“

Ukmergės rajone, VšĮ „Lukenskų namai“ (Ateities g. 1, Kultuvėnų k., Veprių sen.) startuoja Ukrainos ir Lietuvos kultūriniams mainams plėtoti skirtas projektasSkirtingi, bet vieningi“, kuriame dalyvaus 4 Ukrainos (Volodymyr Khodak, Olena Khodak, Nadiia Voievodina ir Fedir Alexandrovich) ir 4 Lietuvos (Jurgita Rancevienė, Andrius Janulis, Laura Marija Šalkauskienė ir Česlovas Lukenskas) tapytojai, žemės ir performanso meno kūrėjai.  Projektas finansuojamas Europos komisijos, Ukmergės rajono savivaldybės ir privačių rėmėjų lėšomis. Projektą paremti sutiko UAB "Storė", Lietuvos aludarių gildija ir VšĮ „Lukenskų namai“.

Rugpjūčio 15-20 d. VšĮ „Lukenskų namai“ teritorijoje vyks menininkų pleneras, o rugpjūčio 20 d. 16 val. bus atidaryta plenero metu sukurtų darbų paroda, vyks diskusijos „Kūryba ir atkūrimas šiuolaikiniame mene“ bei koncertas „Džiazo improvizacijos”.

Pasak VšĮ  „Lukenskų namai” steigėjo, Vilniaus dailės akademijos (VDA) docento, menininko Česlovo Lukensko ir jo žmonos Rūtos Lukenskienės, VšĮ  „Lukenskų namai” renginių organizatorės, šio projekto greitą atsiradimą nulėmė neregėto masto karo sukrėtimai Ukrainoje.

„Ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio žmonės prisideda prie paramos ukrainiečiams, taip pat ir įvairiomis meninėmis formomis. Bendradarbiavimas kuriant ir demonstruojant kūrybos rezultatus įgalina geriausiai susipažinti su Lietuvos ir Ukrainos meniniais, kultūriniais pasiekimais, pasikeisti patirtimis, įžvelgti panašumus ir skirtumus, užčiuopti aktualijas”,- teigė Č. ir R. Lukenskai.

Kai šių metų kovo mėnesį Č. Ir R. Lukenskus pasiekė žinia, kad Pabėgėlių registracijos centre Marijampolėje glaudžiasi karo pabėgėlių ukrainiečių menininkų šeima Olena ir Volodymyr Khodak, kuriems reikalingas gyvenamasis būstas, lietuviai sutuoktiniai nedvejodami nutarė jiems padėti. Č. Ir R. Lukenskai šią penkių asmenų ukrainiečių šeimą (trys vaikai, kurių mažiausiam - 4 mėnesiai) apgyvendino savo bute Kaune. Vėliau prie jų dar prisijungė ir Olenos draugė su dviem vaikais. Ir šiuo metu visi jie 8-iese draugiškai ten tebegyvena.

„Neatdėliojant paskelbėme žinutę dėl paramos. Į ją atsiliepė daug garbingų ir dosnių žmonių, kurių nepamiršome ir pakviesime į parodos atidarymą. Kad Ukrainos menininkai čia profesine prasme nedegraduotų ir išlaikytų profesinį lygį, nieko nelaukę kartu su Volodymyru užpildėme ir paraišką Europos komisijos programai ,,Erasmus for young entrepreneurs” (Ersamus jauniesiems verslininkams), kurios tikslas – skatinti Europos verslumo kultūrą. Mūsų paraiška buvo patenkinta ir Volodymyrui pusmečiui buvo skirta stipendija meninių ir komercinių gebėjimų plėtojimui, o aš tapau dar ir Volodymyro profesijos mentoriumi. Kadangi veiklos programoje numatėme meninių ir kultūrinių mainų vystymą paremti praktika, taip gimė ir projektas „Skirtingi, bet vieningi“, - kalbėjo Č. Lukenskas.

Pasak jo, VšĮ “Lukenskų namai” projekto dalyviamas menininkams suteiks kūrybines erdves, galeriją, garso vaizdo aparatūrą, instaliavimo įrankius ir kt. Plenero dalyviai savo kūrybinėms idėjoms įgyvendinti  bus aprūpinti reikalingomis medžiagomis, taip pat ir transportu, apgyvendinimo ir maitinimo paslaugomis.

„Šis projektas ir viskas, kas jo rėmuose vyks, ko gero,  išskirtinis atvejis,  kuomet programoje dominuoja kultūros mainai, o jos turinys yra menas, jo sklaida ir komercializavimas”,- sakė Č. Lukenskas.

Jis ypač džiaugiasi, kad į parodos atidarymo renginyje – diskusijoje „Kūryba ir atkūrimas šiuolaikiniame mene“ pažadėjo dalyvauti garsūs savo srities žinovai: kultūros teoretikas, antropologas, filosofijos profesorius Gintautas Mažeikis, lietuvių grafikos dizaineris, VDA Grafinio dizaino katedros profesorius Audrius Klimas, doc. Stanislovas Mostauskis, menotyrininkas, parodų kuratorius dr. Giedrius Gulbinas ir kt.

Informacinių technologijų ir viešųjų ryšių skyriaus informacija